18 вересня - День пам’яті Захарії і Єлизавети, батьків Іоанна Предтечі - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

18 вересня Православна церква вшановує пам’ять пророка Захарії та праведної Єлизавети, батьків святого Іоанна Хрестителя. Це свято має й інші назви — «Кумоха осіння» та «Вигнання кумохи», оскільки в цей день виганяли з села кумоху, тобто лихоманку.

Священник Захарія та його дружина Єлизавета виконували всі заповіді Господні, дотримувалися посту та молилися, проте не могли мати дітей. На той час безпліддя вважалося карою Божою. Під час служіння в храмі Захарія отримав звістку від Ангела, що його стара дружина народить йому сина. Він «буде великий перед Господом» і «предстане перед Ним духом і силою Ілії». Захарія засумнівався у пророцтві, за що був покараний німотою. Коли у Єлизавети народився син, вона та чоловік вирішили назвати немовля Іоанном, а до священника повернувся дар мови.

Пророк Захарія та праведна Єлизавета

Коли нечестивий цар Ірод почув від волхвів про народження Месії, він наказав вбити у Віфлеємі і його околицях всіх немовлят у віці до 2-х років. Ірод знав і про незвичайне народження Іоанна і побоювався, що він і є Цар Іудейський. Дізнавшись про небезпеку, Єлизавета сховалася разом з немовлям у горах та стала благати Бога про порятунок. Гора розступилася та вкрила матір з дитиною від переслідувачів.

У ці дня Захарія проводив служіння в Єрусалимському храмі. Послані Іродом воїни марно намагалися дізнатися, де схований його син. Тоді Захарію вбили між жертовником і вівтарем. Єлизавета померла через 40 днів після свого чоловіка, а Іоанн, під охороною Господньою, залишився у пустелі аж до дня свого явлення ізраїльському народу.

Цього дня було заведено йти до лазні та гарненько паритися березовим віником, щоб вигнати нечисть. Березу також розвішували на стінах будинку. Також в цей день ходили до знахарів і відунів. Особливо любили гадати дівчата, у яких скоро починався весільний сезон.

Повернутись