18 січня - Водохресний Святвечір - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

18 січня закінчуються Святки — дні святкування Різдва, які за новим стилем починаються 7 січня. Це день другого святого вечора — Водохресного, який передує Богоявленню та Хрещенню Господньому.

Як і перед Різдвяним святвечором, віряни дотримуються суворого посту напередодні Богоявлення та Хрещення Господнього. Деякі люди до появи першої зірки не їдять взагалі, а тільки п’ють трохи води протягом дня. Така стриманість у їжі та питві встановлена Церквою для вшанування древньої традиції: строго поститися перед прийняттям людиною святого хрещення. У перші століття християнства люди хрестилися, як правило, у дорослому віці, й тому цілком могли витримати цілий день без їжі.

Меню Водохресного святвечора пісне — смажена риба, вареники з капусти, гречані млинці на олії, кутя та узвар. Кутя називають «голодною» або «сочивом». Страв мала бути обов`язково непарним, тобто 7 або 9 і так далі. Перед початком вечері господар брав ложку куті, підходив до вікна та запрошував мороз скуштувати частування, примовляючи: «Раз мороз не йде в дім, хай не йде і на врожай!». Після вечері усі клали свої ложки в одну миску, а зверху – хлібину, «щоб хліб родився». Під час вечері треба поводитись тихо, спокійно, не вживати спиртні напої та не переїдати.

Традиційною стравою на Другий Святий вечір є «голодна» кутя

Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям – щедрувати. У деяких регіонах України щедрувальники носили з собою оберемок ліщини, щоб дати гілочку господарю на знак подяки за частування. В інших областях хлопці щедрували виключно під вікнами дівчат, до яких вже модна було свататись. Якщо домівку з незаміжньою дівчиною оминали, це означало, що вона ще надто мала.

Звичайно, особливу роль у святі Водохреща відіграє вода. Найперша згадка про шанування води, набраної в день Хрещення Господнього, та про її чудесні властивості (в першу чергу — не псуватися протягом довгого часу), міститься в одній з антиохійських проповідей Іоанна Златоуста. У народі існувало повір’я, що навіть зібраний 18 січня сніг здатний зцілювати. Тому снігом вмивалися, а талу воду довго зберігали, використовуючи її для господарських цілей і навіть як ліки. Вважалося, що якщо худобу 18 січня нагодувати кормом з домішкою снігу, то вона легко перенесе Водохресні морози. Для того, щоб кури добре нестись, їх теж годували снігом. Сніг кидали в колодязь, щоб вода в ньому не зіпсувалася. Дівчата вмивалися снігом, щоб зробити шкіру білішою та красивою.

Народні прикмети 18 січня
Якщо піде сніг, то буде багато хліба, гречки, а бджоли будуть добре роїтися. Якщо сніг йде вранці, то вродить рання гречка, опівдні — вродить середня, ввечері — пізня.
Сильні вітри віщують грозове літо.
Якщо вночі зірок не видно, а небо похмуре, то грибів восени буде дуже мало.
Якщо на деревах мало снігу, то і ягід зовсім не буде, і навпаки — якщо гілки гнуться від снігу, то і врожай буде багатим.
Повний місяць у цей день віщує розлив річок навесні.

Повернутись