14 жовтня - Велике свято Покров Пресвятої Богородиці і Приснодіви Марії - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

14 жовтня Православна церква відзначає велике Свято — Покров Пресвятої Володарки нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Історія цього свята бере початок з 910 року. В цей час Візантійська імперія воювала з сарацинами. До Константинополя вже впритул підійшли мусульмани. В цей день у Влахернській церкві, де зберігалася риза Богоматері, під час богослужіння юродивий Андрій і його учень Єпіфаній побачили Богородицю, яка з`явилася у повітрі укрила людей, які молилися, своїм широким білим покривалом — покровом.

Влахернська церква, Стамбул, Туреччина

… У недільний день, під час всеношної, коли храм був переповнений людьми, що молилися, святий Андрій, Христа ради юродивий, о четвертій годині ночі, піднявши очі до неба, побачив що йде по повітрю Пресвята Владичиця наша Богородиця, осяяна небесним світлом, оточена ангелами та сонмом святих. Святий Хреститель Господній Іоанн і святий апостол Іоанн Богослов супроводжували Царицю Небесну.

Схиливши коліна, Пресвята Діва почала зі слізьми молитися за християн і довгий час перебувала в молитві. Потім, підійшовши до Престолу, продовжувала Свою молитву, закінчивши яку, зняла зі Своєї голови покривало і розгорнула його над людьми, що молилися в храмі, захищаючи їх від ворогів видимих ​​і невидимих. Пресвята Владичиця сяяла небесною славою, а покрив у руках Її блищав «краще променів сонячних».

Святий Андрій з трепетом споглядав чудове видіння і запитав учня, який стояв із ним поруч блаженного Єпіфанія: «Чи бачиш, брате, Царицю та Володарку, що молиться про весь світ?» Єпіфаній відповів: «Бачу, святий отче, і жахаюся».

Преблагословенна Богородиця просила Господа Ісуса Христа прийняти молитви всіх людей, хто називає Його Пресвяте Ім’я та просять Її заступництва. «Царю Небесний, — проголошує в молитві у повітрі з ангелами Всенепорочна Цариця, — прийми кожну людину, що молиться до Тебе і закликає Ім’я Моє на допомогу, та не відійде від Лика Мого худий і непочутий».

Святі Андрій і Єпіфаній, котрі споглядали Богоматір у молитві, «довгий час дивилися на розпростерте над народом покривало і на славу Господню, яка блищала наче блискавка; доки була там Пресвята Богородиця, мабуть, було і покривало; коли ж Вона відійшла, зробилося і воно невидимим, але, взявши його з Собою, Вона залишила благодать, що була там».

Дивовижне явлення Богородиці, яка покриває християн, підбадьорило і втішило греків. Зібравши останні сили, вони перемогли сарацинів.

У Влахернської церкви збереглася пам’ять про явлення Богоматері. У церкві є ікона Пресвятої Богородиці, яка молиться за мир, написану так, як Її споглядав святий Андрій.

На Русі з дня Покрови починалися весілля, а дівчата в цей день ходили до церкви молитися, щоб Господь послав їм гарних наречених. За народною прикметою, з дня Покрова починаються морози, тому до цього часу закінчували польові роботи, худобу ставили на зиму у стійла, утеплювали помешкання та починали топити у будинках.

Народні прикмети:
Відлітають журавлі — зима буде ранньою та холодною.
Який Покров — така і зима буде.
Звідки на Покров вітер дме, з тієї сторони чекати перших морозів.

Повернутись