30 вересня - День пам`яті мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

У ІІ столітті у Римі жила благочестива вдова Софія (грецьк. — мудрість) з трьома дочками — Пістіс (Віра), Елпіс (Надія) і Агапе (Любов). Жили вони за часів правління імператора Адріана (117-138). Як справжня християнка Софія виховала доньок у любові до Бога, навчила не прив’язуватися до земних благ.

Чутки про цю християнську родину дійшли до імператора, і він побажав особисто побачити трьох сестер та їх матір. Вчотирьох вони постали перед імператором і сміливо підтвердили свою віру в Христа. Здивований такою хоробрістю юних християнок імператор відіслав їх до однієї язичниці, щоб вона переконала їх відректися від віри. Однак всі доводи та красномовство язичницької наставниці біли марні. Тоді їх знову привели до імператора Адріана, і він вимагав від них принести жертву язичницьким богам. Але дівчатка не підкорилися його наказу.

Тоді розгніваний Адріан звелів піддати дітей різним тортурам. Софію не піддали тілесним мукам, але прирекли її на ще сильніші душевні муки — дивитися на катування своїх дітей та ховати їх. Після поховання доньок страдниця два дні не відходила від їхніх могил. На третій день Господь послав їй тиху смерть і прийняв її багатостраждальну душу в небесні обителі. Сталося це у 137 році. Старшій, Вірі, на той момент було 12 років, Надії — 10, а Любові — лише 9 років.

Церква Ешо, де поховані мучениці Віра, Надія, Любов та їхня матір Софія (Франція)

Свята Софія, зазнавши за Христа великі душевні муки, разом з дочками зарахована Церквою до лику святих. Їх мощі з 777 року покояться в Ельзасі, в церкві Ешо (Франція).

У народі цей день називали жіночими іменинами. Жінкам дозволялося не працювати, чоловіки вітали їх, дарували квіти та ласощі. Зранку жінки плакали через свою нещасливу долю і по всім близьким. Вважалося, що цей обряд захистить жінку і її рід від горя, неприємностей і хвороб. Ввечері влаштовувалися «сільські святці». Молодь збиралася, щоб себе показати й на інших подивитися. Але в цей день не сваталися та не грали весілля, бо вірили, що створена у цей день сім`я не буде щасливою.

Народні прикмети:
Якщо журавлі 30 вересня відлітають у теплі краї, то на Покрову вдарить мороз.
Суха погода протягом усього дня — до пізньої зими, дощ — до ранньої весни.
Гримить грім — зима буде пізня, а осінь тепла.

Повернутись