14 січня - День Василя Великого - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

Народився один з трьох «великих Каппадокійців» у місті Кесарія у 330 році. Походив святий Василь з багатого та відомого роду. Батька його звали теж Василем, а мати — Еммелією, мав 5 братів та 5 сестер.
Вихованням його займалася, головним чином, бабуся Макрина, учениця святого Григорія, Чудотворця Неокесарійського. Початкову освіту отримав від батька, шанованого у Понті ритора. Подальша освіта проходила у Кесарії Каппадокійській, далі в Константинополі, і, нарешті, в Афінах. Тут він зустрівся зі святим Григорієм Богословом (Назіанзин), з яким у нього зав’язалася дружба, встановилася глибока духовна близькість.

Повернувшись близько 359 року у Кесарію, Василь зайнявся спочатку викладанням риторики, а потім, погодившись на умовляння своєї старшої сестри Макрини, зважився відректися від світу і віддатися аскетичним подвигам. Він отримав хрещення від Кесарійського архієпископа Діанія і був посвячений ним у читця.

Святий Василь Великий, мозаїка у Софійському соборі, Київ. Русь, ХІ ст.

Для ознайомлення з чернечим життям Василь відправився в подорож по Сирії, Палестині та Єгипту, яка тривала бизько двох років. Після повернення з подорожі Василь роздав своє майно бідним і пішов у Понт, де в пустелі поблизу Неокесарії віддався аскетичним подвигам. Тут його часто відвідував Григорій Назіанзин. Подвижники разом проводили час в молитві, вивченні Священного Писання, творів святих отців Церкви та церковних письменників.

Тут друзі спільно склали збірник з творів Орігена під назвою «Орігенус Філокалія» — «Добротолюбіє Орігена».

Близько 363 року наступник єпископа Діанія Євсевій Кесарійський викликав святого Василя до Кесарії, посвятив його в сан пресвітера та зробив своїм помічником у проповідництві й адміністративних справах.

У ці роки посилився рух аріанської єресі. Небезпека її поширення стала відчувати і в Кесарійській області. Василь, ревний прихильник Нікейського віросповідання, всіма засобами протидіяв аріанській загрозі. Можна вважати, що він очолив в Кесарії рух захисників православ’я. Після смерті єпископа Євсевія у 370 році Василь був обраний його наступником. У званні архієпископа Кесарійського святий Василь очолив близько 500 єпископів свого округу.

Помер Василь 1 січня 379 року, коли йому не було ще й п’ятдесяти років. Він згорів у жахливій пожежі, яку він самовіддано намагався загасити.

Десниця святого Василя Великого, церква святого Георгія Грецького, Венеція

Десниця Василя Великого перебуває у Венеції, у соборі Георгія Побідоносця. Частина правиці зберігається також в монастирі Преображення Господнього в Греції, в монастирі Метеора.

Прикмети 14 січня, день Василя Великого:
Якщо небо ясне та зоряне — буде багатий врожай ягід.
На Василя туман — до урожаю.
Якщо 14 січня багато пухнастого інею на деревах — рік буде багатий на мед.
Заметіль ввечері віщує великий врожай горіхів.

Повернутись