12 вересня - День перенесення мощей князя Олександра Невського - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

Святий благовірний князь Олександр Невський помер по дорозі з Орди в Городці, на Волзі, 14 листопада (за старим стилем) 1263 року, і через кілька днів був похований в соборній церкві Різдвяного монастиря міста Володимира. Його шанування почалося відразу ж після поховання. Нетлінні мощі були відкриті перед Куликівською битвою у 1380 році.

У 1710 році Петро І наказав включити в відпусти при богослужінні ім’я святого Олександра Невського як молитовника за «Невську землю». У тому ж році він особисто вибрав місце для побудови монастиря для вшанування Святої Трійці і Святого Олександра Невського — майбутньої Олександро-Невської лаври. Петро бажав перенести сюди з Володимира мощі святого князя.

Свято-Троїцька Олександро-Невська Лавра, де спочивають мощі Святого благовірного князя Олександра Невського

10 вересня 1721 Петро I, після тривалої та виснажливої ​​війни зі шведами, уклав Ништадський мирний договір. Цей день вирішено було освятити перенесенням мощей благовірного князя Олександра Невського з Володимира в Санкт-Петербург. Вивезені з Володимира в серпні 1723 року святі мощі були привезені в Шліссельбург, де зберігалися до 1724 року. 12 вересня 1724 року Петро I власноруч переніс в заснований ним чоловічий монастир мощі святого благовірного князя. Таким чином Петро Перший освятив місто і Олександро-Невську лавру прахом улюбленого і шанованого в народі святого.

Під час паломницької поїздки до святинь Нижнього Новгорода Намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел очолив Божественну Літургію в катедральному соборі святого Олександра Невського.

Божественна Літургія в катедральному соборі святого Олександра Невського
Повернутись