5 жовтня - Святкування ікони Божої Матері "Услишательніца" - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

Цей чудотворний образ Божої Матері названий «Епакууса», що означає «Та, що відповідає на молитви». Тих, хто молиться перед цією іконою, Матір Божа завжди почує.

Ось свідчення преподобного Косми Зографського, який на велике свято бачив Саму Владичицю, яка відвідала монастир Ватопед на Афоні. Запитавши свого старця, преподобний впевнився, що бачив не просту жінку, а Саму Ігуменю святої гори. Вона невидимо відвідала Афон і тільки святому Космі дозволила побачити Своє відвідування наяву. І він бачив, як Матір Божа Сама всім розпоряджалася і в храмі під час служби, і за трапезою.

Тоді подвижник, залишившись один у храмі, звернувся до ікони Матері Божої: «Як мені спастися?»

І зараз же почув голос Богоматері:

 — Сину і Боже мій! Навчи раба Твого, як йому врятуватися.

На що Господь відповідав:

— Нехай покине монастир для безмовності.

Так швидко почула Цариця Небесна молитву подвижника. Святий довго прожив і висіченій ним печері. За подвижницьке життя Бог нагородив його дарами прозорливості та чудотворення.

Монастир Зографу — болгарський чоловічий православний монастир на Святій горі Афон, заснований у 919 році.

— Знаєш, якось незручно, йдеш до старця, ченця, а несеш з собою вино …

— Але ми ж збиралися його з собою додому принести, та яке це вино, там і градусів-то майже немає!

Міркували двоє друзів, дивлячись на видовбаний гарбуз, завбачливо наповнений легким молодим вином.

— Сховаймо наш гарбуз, а на зворотному шляху заберемо. Хто його тут знайде …

Погодившись, що це — хороша ідея, друзі заховали гарбуз в колючі зарості шипшини й рушили до печери, де жив відлюдник. Святий старець, відповівши на всі їхні запитання, при розставанні з посмішкою зауважив: «Діти, а гарбуз свій розбийте, всередину змія отруйна заповзла й отруїла вино». Так і було. Друзі прийшли дякувати старцю.

Це був преподобний Косма Зографскій, а відбулося це у XIV столітті.

Стародавня ікона, перед якою молився святий Косма, знаходиться в соборному храмі Зографського монастиря на Афоні та є однією з його головних святинь.

Відомі два списки з ікони: у Нікольському храмі в селі Фасова Київської області. Тут у 2015 році був заснований Фасівський монастир ікони Божої Матері Услишательніца. Другий образ знаходиться у Свято-Нікольському соборі Ашхабада. Це афонський список 1908 року. Спочатку він зберігався в притворі Нікольського храму, потім для нього була зведена спеціальна каплиця. Образ іноді називається за місцем перебування «Услишательніца Ашхабадська». У 2017 році в Ашхабаді був освячений новий храм на честь ікони Божої Матері «Услишательніца».

Повернутись