Святий Миколай чи Дід Мороз - хто буде приносити подарунки українським дітлахам? - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

Біля головної ялинки України у Києві, на Софійській площі, в цьому році місце Діда Мороза зайняв Святий Миколай. Організатор столичного святкування Ігор Добруцький заявив, що Дід Мороз — це пережиток радянського минулого, від якого час позбутися.

У цьому є сенс — Дід Мороз як офіційний новорічний символ з’явився за радянських часів. У 1935 році керівництво СРСР скасувало заборону на встановлення святкових ялинок. Тоді ж з’явився і казковий персонаж у вигляді бородатого діда. Проте цей образ значно старший. Ще у XIX столітті цей типаж зустрічається у поемі Миколи Некрасова «Мороз Червоний Ніс» і п’єсі Олександра Островського «Снігуронька». До цього письменник Володимир Одоєвський використав фольклорний образ «доброго Мороза Івановича» у збірнику «Казки дідуся Іренея».

Ялинка 2020 у Києві

Святий Миколай — це насамперед християнська персоналія. Святий жив у III столітті у Візантії. Йому приписують безліч чудес і добрих діянь. За однією з легенд, одного разу Микола вирішив допомогти бідним дівчатам, у батька яких не було грошей на придане. Святий підкинув сім`ї мішок з золотом, який впав у шкарпетку, підвішену для сушки біля вогнища. У західній традиції образ трансформувався у Санта-Клауса, з його атрибутами — оленячою упряжкою та помічниками-ельфами, який живе на півночі Фінляндії у Лапландії. Проте звичай розвішувати шкарпетки для подарунків робить ці два образи схожими. Останнім часом він набуває все більшої популярності в Україні.

Святий Миколай суворіший за Діда Мороза. Неслухняні діти отримують від нього різки замість подарунка. Супроводжують його ангели та чортенята, які доповідають святому про хороші та погані вчинки дітей.

В Україні день Святого Миколая традиційно є одним з найбільш значущих свят церковного календаря, хоча сам образ чудотворця набуває все більше світських рис. У 2004 році в селі Пістинь Івано-Франківської області відкрили резиденцію Святого Миколая (за аналогією з резиденцією Санта-Клауса у Фінляндії та Діда Мороза у Великому Устюзі в Росії).

У цьому протистоянні, однак, є й сторона, яка тільки виграє. Це діти, адже чим більше бородатих дідусів з мішками — тим більше подарунків!

Повернутись