20 січня - Собор Предтечі та Хрестителя Господнього Іоанна - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

Пророк Іоанн Хреститель — найшанованіший святий після Діви Марії. Предтечею його називають оскільки він є попередником Ісуса Христа. Святий пророк Іоанн засвідчив пришестя на землю Єдинородного Сина Божого, Який прийняв людське тіло. Він охрестив Його у водах Йордану та засвідчив таємниче Явище Пресвятої Трійці у день Хрещення Спасителя.

У Православній Церкві є звичай наступного дня великих Господніх та Богородичних свят згадувати тих святих, які безпосередньо послужили даній священній події. Отже, на наступний день після свята Богоявлення Церква вшановує того, хто послужив справі Хрещення Христового, поклавши свою руку на голову Спасителя.

Наступного дня після Богоявлення вшановується Іоанн Предтеча, який охрестив Спасителя нашого Ісуса Христа

Родич Господній по матері, син священника Захарії та праведної Єлизавети, Іоанн народився шістьма місяцями раніше Ісуса Христа. Архангел Гавриїл був вісником його народження, відкривши його батькові, що у нього народиться син. Випрошене молитвами, сповіщене Небесами, немовля було сповнене Всесвятим Духом. Святий Іоанн готував себе до великого служіння Господу строгим життям у пустелі, постом, молитвою та співчуттям до долі народу Божого. Коли йому було приблизно 30 років, святий Іоанн вийшов на проповідь покаяння. Він прийшов на берег Йордану, щоб своєю проповіддю підготувати народ до прийняття Спасителя світу. Охрестивши безгрішного Агнця Божого, святий Іоанн невдовзі помер мученицькою смертю, усічений мечем за наказом царя Ірода.

У народі 20 січня називали «Зимовим м’ясоїдом», адже у цей день немає посту. Також допускалося вживання спиртних напоїв, але в міру. Говорили, що «чарочка» в цей день вбереже від сліз та негод на рік вперед. Зранку обов’язково пили святу воду, освячену на Водохрещі — щоб бути здоровим і щасливим весь рік.

Народні прикмети 20 січня
Якщо морози триматимуться цілий тиждень — буде відлига.
Дощова або туманна погода віщує тепле посушливе, але не спекотне літо, а заодно — багатий урожай хліба.
Ясна погода в цей день — до посушливого літа.

Повернутись