24 вересня - День перенесення мощей преподобних Сергія та Германа, Валаамських чудотворців - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

Про житіє преподобних Сергія і Германа ми знаємо зовсім небагато. Вони оселилися на острові Валаам у 1329 році. Своїми настановами і власним прикладом вони сприяли поширенню та утвердженню православної віри в Карелії, яка страждала від утисків шведських папістів. Зібране ними братство стало світочем Православ’я в цьому краї. Карели почали знову з довірою ставитися до християнства, авторитет якого був підірваний у XIII столітті шведами, які мечем насаджували католицизм. Заснована преподобними Сергієм і Германом Спасо-Преображенська обитель була досить багатолюдною. Ченці тут жили за суворим уставом. Блаженна смерть забрала Валаамських очільників близько 1353 року.

Валаамський монастир, острів Валаам, республіка Карелія, Росія

Про перенесення їхніх мощів дізнаємося з давнього Новгородського літопису. У ньому оповідається, що в 1164 році на острові Валаам були знайдені мощі преподобних. З огляду на небезпеку розорення і знищення Валаамської обителі войовничими шведами, братія монастиря залишили Валаам та пішла у Великий Новгород, взявши з собою святі мощі преподобних. Літописець зазначає, що зроблено це було з благословення Новгородського архієпископа Іоанна. Коли ж війна на півночі закінчилася, Валаам був залишений шведами, і з благословення нового Новгородського єпископа Григорія в 1182 році валаамські ченці повернулися на Ладозьке озеро та принесли з собою святі мощі засновників монастиря.

На високій горі Валаама прямо у кам’яній скелі був висічений сухий колодязь, куди поклали чесні мощі преподобних і закрили важкою кам’яною плитою. Зараз вони спочивають на цьому ж місці, в нижньому храмі Спасо-Преображенського собору Валаамського монастиря.

Повернутись