"Скіфське золото" поки що не повернеться в Україну - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

16 липня 2019 року Апеляційний суд Амстердама оприлюднив тимчасове рішення у справі про «Скіфське золото», яке зараз перебуває у Нідерландах.

Суд вирішив, що кримські скарби залишаться у Музеї Алларда Пірсона до остаточного розв’язання питання. Також Апеляційний суд потребує додаткової інформації щодо можливого права власності, заявленого українською державою, та права оперативного управління, що вимагається кримськими музеями. Сторони мають два місяці для надання додаткових матеріалів.

Будівля Суду в Амстердамі

Нагадаємо, що коштовності були вивезені до Німеччини, а потім — до Нідерландів наприкінці 2013 року в рамках виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі». Після завершення виставки у 2014 році, Музей Алларда Пірсона в Амстердамі отримав звернення про повернення експонатів як від кримських музеїв, так і від держави Україна. Адміністрація Музею відмовилася самостійно вирішувати цю суперечку і направила сторони в суд, щоб визначити долю експозиції.

У спільній заяві кримських музеїв говорилося про те, що «експонати, які є невіддільною частиною наших колекцій, повинні повернутися до свого початкового місця знаходження — Кримського півострова. Їх статус і права захищені законом». Українська сторона наголосила на тому, що, оскільки експонати є частиною Музейного фонду України, то належать державі, й Україна має право вимагати їхнього повернення до Києва.

Перший суд у 2014 році Україна виграла, але у 2017 році кримські музеї подали апеляцію. Зараз же Апеляційний суд вирішив, що нідерландський закон про спадщину, який наголошує на належності культурної спадщини суверенній державі, не базується на конвенції ЮНЕСКО від 1970 року, а тому його не можна застосовувати як підставу для винесення рішення у справі.

Музей Алларда Пірсона в Амстердамі, де зараз зберігається «Скіфське золото»

До речі, у 2016 році Україну зобов’язали сплатити Музею 111 тисяч євро за зберігання експонатів.

Повернутись