18 грудня - День Сави Освяченого - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

Сава Освячений — християнський святий, авва (арам. אבא ‎, /ʔabɑʔ/, Abba, грец. ἀββᾶ — «батько, отче» у семітських мовах), творець Єрусалимського статуту, який дотепер використовується у Православних церквах.

Життєпис

Сава народився у 439 році у маленькому місті Муталаска у Каппадокії (Туреччина) у християнській родині Іоанна та Софії. Коли Саві було 8 років, його батько був відправлений для військової служби до Олександрії. Хлопчика залишили на піклування його дядька. Згодом він прийшов до монастиря святої Флавіани, де став послушником. Після повернення батьків він відмовився покинути монастир і у віці 17 років прийняв чернечий постриг.

Провівши у монастирі святої Флавіани 10 років, Сава перейшов до палестинського монастиря Пассаріона Великого. Після знайомства з Євфимієм Великим Сава, за його порадою, перейшов до монастиря Мукеллік, який відомий своїм суворим чернецьким статутом. У ньому він провів 17 років у послушниках авви Євфимія. Після його смерті він став відлюдником, беручи участь лише у суботніх богослужіннях.Через 5 років Сава пішов до Йорданської пустелі, де оселився в околицях монастиря преподобного Герасима Йорданського. Через деякий час до нього почали стікатися учні, і у 484 році ними була побудована печерна церква, яка стала основою для лаври Сави Освяченого. Всього в Йорданській пустелі Савою було засновано сім монастирів.

Лавра Сави Освяченого у Палестині

За часів єрусалимського патріарха Салюстіі (486-494 рр.) ченці палестинської пустелі звернулися до нього з проханням поставити «Феодосія та Саву архімандритами та начальниками всіх монастирів, які знаходяться близько Святого Града». Патріарх задовольнив прохання, і Сава був поставлений начальником та охоронцем усіх палестинських лавр (скупчення відлюдницьких осель або усамітнених келій).

Сава брав участь у константинопольських богословських суперечках щодо рішень Халкедонського собору. Це був четвертий Вселенський собор, скликаний імператором Маркіаном за згоди папи Лева І у 451 році, з приводу єресі Євтихія — монофізитства. Євтихій навчав, що у Христа лише одна природа — божественна, а не подвійна (божественна та людська), тож на хресті страждав не богочоловік, а сам Бог. Сава був запрошений до столиці імператором Анастасієм I за наполяганням Єрусалимського патріарха. Він проявив себе як захисник Халкедонської віри, чим викликав невдоволення імператора, прихильника монофізитів. Після смерті Анастасія, за часів імператора Юстиніана I, суперечки завершилися, й Сава повернувся до свого монастиря.

Преподобний Сава помер 5 грудня 532 року. Його житіє написав його сучасник Кирило Скифопольский. Житіє приписує преподобному Саві ряд чудотворень — по його молитві в лаврі забило джерело води, а під час посухи пролився рясний дощ. Також повідомляється про зцілення ним хворих і біснуватих.

У 1256 році мощі Сави були вивезені до Венеції та поміщені у церкву Сан Антоніо. 12 листопада 1965 року мощі були повернуті до Лаври Сави Освяченого.

Народні прикмети 18 грудня

У печі поліна тріщать — буде холодно.
Червоний вогонь у печі — чекай холоднечу.
Дим волоком — буде негода.
Білки у морозну погоду залишають свої гнізда та спускаються з дерев — до відлиги.
Пухкий сніг став трохи танути з прорізами — буде потепління в найближчі дні.

Повернутись