2 жовтня - День мученників Трохима, Саватія, Доримедонта та Зосима - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

Святі мученики Трохим, Саватій і Доримедонт, пам’ять яких вшановується і нині, постраждали в III столітті. Одного разу, коли з особливою урочистістю язичники відзначали своє свято в Антіохії Пісідійській, два християнина, Трохим і Саватій, з сумом дивилися на них і молили Бога звернути тих, хто заблукав, на шлях істини. Їх схопили та відправили до правителя Аттику. Правитель пропонував їм відректися від Христа і за непослух наказав мучити. Саватій помер від тортур. Трохима ж відправили у Фрігію до правителя Діонісія, який славився мистецтвом мучити християн. Святого били жилами, різали та посипали рани сіллю, але він терпів усі страждання і тільки повторював: «Багато скорботи праведних, і від усіх них визволить Господь». Після мук святого кинули в темницю. Тут його почав відвідувати сенатор, християнин Доримедонт. Дізнавшись про це, Діонісій вимагав від Доримедонта зректися християнства, але, отримавши відмову, наказав кинути його разом з Трохимом на поживу звірам. Звірі не торкнулися святих. Тоді вони були усічені мечем.

Мученик Зосима жив в місті Аполлоні (Фракія) під час царювання гонителя християн Траяна (89-117). Святий жадав стати християнином. Почувши про початок переслідування християн, залишив військову службу, прийняв хрещення і всією душею віддався молитві та добродіянню. Правителю Антіохії Доміціану донесли, що воїн Зосима зрадив імператора, знявши з себе військове звання і приєднавшись до християн. На суді святий Зосима мужньо сповідав віру в Христа і відмовився принести жертву язичницьким богам. За це він був підданий жорстоким тортурам. Але, підкріплений благодаттю Божою, чоловік не відчував страждань. Правитель наказав розжарити мідне ложе і покласти на нього святого. Мученик, створивши знамення хреста, ліг, але залишився неушкоджений.

Вирушаючи з міста, Доміціан наказав взути мученика в залізні сандалі з вбитими в підошви гострими цвяхами та вести за собою. Господь дарував святому Зосимі сили легко і швидко слідувати за кіньми. Мученик був ув’язнений, де його морили голодом і спрагою, але Ангел Господній зміцнив його сили хлібом і водою. Увесь цей час Святий Зосима рішуче відмовлявся принести жертву язичницьким богам. Після довгих і болісних катувань, йому відтяли гоотолву, і Зосима з молитвою віддав свою душу Богові.

Святий мученник Зосима

У народі Зосима вважали покровителем бджіл, тому в цей день молилися йому, щоб він зберіг бджолині сім’ї й допоміг зібрати багато меду. Також 2 жовтня незаміжні хлопці та дівчата влаштовували Трохимові вечірки – зустрічі, під час яких молоді люди могли вибрати собі пару. Вважалося, що Трохим допомагає зустрітися коханим. В цей день потрібно було обов’язково накрити багатий стіл, щоб господар був завжди добрим і ситим – тоді у нього і робота буде йти успішно.

Народні прикмети:
Журавлі летять високо та неквапливо – осінь буде теплою.
Багато горобини – восени буде багато дощів.

Повернутись