13 вересня — Покладення чесного пояса Пресвятої Богородиці - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

13 вересня Православна Церква відзначає Покладення чесного Пояса Пресвятої Богородиці. Святиня зберігається в афонському монастирі Ватопед.

Відповідно до Передання, Божа Матір власноруч виткала пояс з верблюжої вовни. Після Успіння Пресвятої Богородиці святиня зберігалася в апостола Фоми. Він не був присутній під час поховання Пресвятої Діви й прийшов у Єрусалим лише через три дні. Проте попрощатися з Нею не зміг — коли апостоли відкрили гробницю Богородиці, вона була порожньою. Залишився лише одяг, в якому була похована Пречиста. Божа Матір явилася Фомі й з Небес кинула йому Свій Пояс.

До кінця IX — початку X ст. святиня зберігалася в золотому ковчезі. Вперше його відкрили з благословення Патріарха для дружини імператора Лева Мудрого, Зої, яка була біснуватою. Після тривалих молитов імператору було видіння, з якого він дізнався, що його дружина може зцілитися, якщо прикласти до її тіла Пояс Богородиці. Так і сталося. На знак подяки імператриця вишила весь пояс золотими нитками.

Чесний пояс Пресвятої Богородиці

У X столітті Пояс розрізали на частини та передали їх в обителі Болгарії, Грузії, Росії, Кіпру та на Святу Гору, в монастир Ватопед.

У XII столітті було встановлено святкування покладання святого Пояса, яке відзначали 31 серпня (за старим стилем).

У 1864 році в Константинополі сталася епідемія холери. В місто привезли Святиню, й епідемія вщухла, а жодний хворий не помер. Тоді ж один грек попросив принести Пояс до нього додому, так як його син був тяжко хворий. Але коли Святиню принесли в будинок, дитина вже померла. Пояс приклали до тіла хлопчика, і він воскрес.

Зараз ченці з монастиря Ватопед виготовляють пояски й прикладають їх до Поясу Пресвятої Богородиці. Потім паломники відвозять їх додому. За молитвами до Божої Матері, відбувається безліч зцілень.

Повернутись