9 жовтня - День вшанування пам`яті Іоанна Богослова - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

Святий апостол Іоанн помер у віці ста п`яти років. Він набагато пережив всіх інших очевидців Господа, довго залишаючись єдиним живим свідком земних шляхів Спасителя.

Коли прийшов час відходу апостола Іоанна до Бога, він пішов за межі Ефесу з сімома своїми учнями й наказав приготувати для себе в землі хрестоподібну могилу. Він ліг у неї та попросив учнів засипати його землею. Учні з плачем цілували свого улюбленого наставника, але, не наважуючись ослухатися, виконали його наказ. Вони закрили обличчя святого платом і закопали могилу. Дізнавшись про це, решта учнів апостола прийшли до місця його поховання та розкопали могилу, але нічого в ній не знайшли.

Кожного року, 21 травня, на могилі став виступати тонкий шар пороху (або «манни»), який приносив зцілення. На честь цієї події встановлено весняне святкування пам’яті святого апостола і Євангеліста Іоанна Богослова.

Могила Іоанна Богослова, місто Ефес, Туреччина

Є думка, ніби сплячий Іоанн так і лежить в могилі, а тонкий порох здіймається від його дихання. Але найпоширеніший погляд — апостол взятий на небо разом з тілом, подібно Богородиці та древнім праведникам Іллі та Еноху.

Багато святих (Іполит Римський, Андрій Кесарійський, Іоанн Кронштадтський) висловлювали впевненість у тому, що апостол Іоанн буде разом з Іллею та Енохом проповідувати перед другим пришестям Господа нашого Ісуса Христа. «Святий апостол Іоанн Богослов … дивним чином пішов і живе досі на землі і на небесах », — говорить святий праведний Іоанн Кронштадтський.

У Святому Переданні зафіксовано зміну «чину єства» – тління не торкнулося тіла апостола. Цією перемогою над тлінням підкреслюється його духовна спорідненість з Пресвятою Богородицею, яка усиновила Іоанна біля підніжжя Хреста Господнього.

У народі вважалося, що до 9 жовтня всі польові роботи повинні бути закінчені. Працювати цього дня дозволялося тільки в першу половину дня, після обіду всі повинні були відпочивати. Іоанна Богослова вважали захисником подорожніх.

Народні прикмети:
Випав сніг – чекай зими через 40 днів.
Сніг випав, а на деревах ще багато листя – зима буде суворою.
Дощ зі снігом – в січні буде три сильних відлиги.
Сонячний і теплий день 9 жовтня віщує дощове літо.

Повернутись