12 грудня - День ікони Божої Матері "Знамення" - Києво-Печерська Лавра Світова спадщина ЮНЕСКО

Історія ікони Пресвятої Богородиці «Знамення»

У 1170 році місто Новгород Великий було взято в облогу суздальцями. Містяни, сподіваючись лише на милість Божу, вдень і вночі молилися про порятунок. На третю ніч архієпископу було веління з небес винести на стіну фортеці ікону Божої Матері, яка була у церкві Спаса Преображення. Ікону понесли хресним ходом. Саме в цей час ворог випустив хмару стріл, одна з яких встромилася в лик Божої Матері. З Її очей заструмували сльози, а на ворогів напав такий жах і сум’яття, що вони почали битися один з одним. Новгородці, натхнені знаменням Пресвятої Богородиці, пішли в атаку та здобули перемогу.

На честь цього чудесного порятунку архієпископом Новгородським відразу ж було встановлено святкування, а сама ікона отримала назву «Знамення». У 1356 році ікону перенесли у спеціально збудований для неї в Новгороді храм Знамення Пресвятої Богородиці.

Ще одне диво явила ікона «Знамення» у Великому Новгороді у 1611 році, коли у місто ввійшли шведські війська та спробували захопити Знаменський собор, де йшло богослужіння. Раз по раз їх відкидала невидима сила, і врешті-решт вони мали залишити місто.

Іконографія

Цей іконографічний тип походить від римських зображень Богоматері IV століття. У Візантії це зображення називалося «Оранта», або «Велика Панагія». «Оранта» (від лат. — «молиться») — один з основних типів зображення Богоматері, який представляє Її з піднятими та розведеними у сторони руками. Це традиційний жест заступницької молитви.

Подібні «Знаменню» ікони стали відомі на Русі у XI — XII століттях. Зазвичай Христос зображується на них у круглому медальйоні, напівпрозоро на рівні грудей Матері. Богородиця малюється у повний зріст або по пояс.

Новгородська ікона Божої Матері «Знамення»

Основний сенс ікон «Знамення» змінився з посередницької заступницької молитви Богоматері до Боговтілення Христа. «Знамення» — це Образ Благовіщення та ознак Різдва, а також євангельських подій, які слідують за ним, аж до Другого Пришестя.

Молитва перед іконою Божої Матері «Знамення»

О Пресвятая и Преблагословенная Мати Сладчайшего Господа нашего Иисуса Христа! Припадаем и поклоняемся Тебе пред святою чудотворною иконою Твоею, воспоминающее дивное знамение Твоего заступления, великому Новеграду от нея явленное во дни ратнаго на сей град нашествия. Смиренно молим Тя, Всесильная рода нашего Заступнице: якоже древле на помощь отцем нашим ускорила еси, тако и ныне нас, немощных и грешных, сподоби Твоего матерняго заступления и благопопечения. Спаси и сохрани, Владычице, под покровом милости Твоея Церковь Святую, град Твой (обитель Твою), всю страну нашу православную и всех нас, припадающих к Тебе с верою и любовию, умиленно просящих со слезами Твоего заступления. Ей, госпоже Всемилостивая! Умилосердися на ны, обуреваемыя грехи многими, простри ко Христу Господу Богоприимныя руце Твоя и предстательствуй за нас пред благостию Его, просящи нам прощения прегрешений наших, благочестнаго мирнаго жития, благия христианския кончины и добраго ответа на страшнем Суде его, да, спасаеми всесильными Твоими к Нему молитвами, блаженство райское унаследуем и со всеми святыми воспоем Пречестное и Великолепое Имя Достопоклоняемыя Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа, и Твое велие к нам милосердие во веки веков. Аминь.

Повернутись